Z wizytą na fermie indyków

Autor: Bartłomiej Tykałowski
Z wizytą na fermie indyków

W dniu 14.05.2012 r. odbyły się kolejne zajęcia na fermie indyków w ramach stażu klinicznego z przedmiotu „Choroby ptaków”. Studenci V roku z  grup 2 i 4 obserwowali przygotowania indycznika do wstawienia piskląt, oglądali kręgi, w których będą odchowywane indyki, a także zapoznali się z ogólnymi zasadami dotyczącymi przygotowania budynku do zasiedlenia przez nowe pokolenie ptaków.

Fot. 1 i 2. Studenci V roku w indyczniku przygotowywanym do wstawienia piskląt.

Fot. 3. Krąg do odchowu indycząt.

Podstawowym celem wizyty było jednak zapoznanie się z technikami badania klinicznego stada i poszczególnych osobników, a także czynny udział w badaniu anatomopatologicznym przeprowadzanym na fermie w celu postawienia prawidłowego rozpoznania co do przyczyn padnięć indyków.

Fot. 4 i 5. Badanie kliniczne stada 12-tygodniowych indyczek.

Fot. 6. Badanie indyczki z "wiszącym wolem".

Fot. 7. Badanie indyka z zapaleniem zatok podoczodołowych.

Fot. 8. Badanie indyka z ropniem na głowie.

Fot. 9. Otwarte złamanie skrzydła w okolicy stawu łokciowego.

Fot. 10. Indyczka z perozą (lewa noga skręcona na zewnątrz, prawa nienaturalnie wysunięta do przodu).

Fot. 11. Deformacja nóg (nogi beczkowate) i palców u indyczki.

Fot. 12. Kanibalizm w stadzie 3-tygodniowych indyków.

Studenci zapoznali się także z dokumentacją prowadzoną przez obsługę fermy i opiekującego się nią lekarza weterynarii.