Posiadamy kilka, bogato wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę, laboratoriów i pracowni, a także nowoczesną zwierzętarnię oraz innowacyjny Pawilon Zakażeń Eksperymentalnych Ptaków.
Laboratorium Biologii Molekularnej:
http://zwjlab.uwm.edu.pl/laboratorium/laboratorium-immunologii-weterynaryjnej/
Laboratorium wyposażone jest w nowoczesną aparaturę służąca do amplifikacji genów. Najnowszym urządzeniem jest zestaw do digital droplet PCR (ddPCR) pozwalający na przeprowadzenie absolutnej, ilościowej analizy amplikonów w badanej próbce. ddPCR jest bardzo czułą metodą umożliwiająca precyzyjne ilościowe określenie amplikonów w próbkach o bardzo małej wyjściowej ilości materiału genetycznego takich jak wymazy, surowica, plazma krwi itp. Pracownie wykorzystywane są przede wszystkim na potrzeby prowadzonych w Katedrze Chorób Ptaków badań naukowych. Wspomniane badania dotyczą oceny ekspresji wybranych genów związanych z odpowiedzią immunologiczną organizmu na zakażenia wirusami jak również na stosowane szczepionki oraz immunomodulatory. W badaniach prowadzi się taże ilościową analizę różnych czynników zakaźnych w próbkach (wirusy i bakterie) w celu zbadania przebiegu zakażenia lub wzajemnej korelacji między czynnikami zakaźnymi lub czynnikami zakaźnymi a dodatkowymi czynnikami eksperymentalnymi (np. immunomodulatory).
Ponadto pracownie wykorzystywane są w działalności usługowej. Laboratorium oferuje szeroki zakres diagnostyki molekularnej wirusów (w niektórych przypadkazch z podziałem na podtypy), bakterii oraz pierwotniaków. Ponadto możliwe jest oznaczanie płci ptaków (wybrane gatunki) metodami molekularnymi oraz wykrywanie markerów genetycznych (geny szybkości) u gołębi pocztowych.
Opracowana w pracowniach metodyka oraz zarchiwizowany materiał wykorzystywany jest w realizacji zajęć praktycznych dla studentów V roku kierunku Weterynaria na naszym Wydziale.
Poniżej znajduje się krótka charakterystyka pracowni wraz z opisem ważniejszego wyposażenia.
1. Pracownia Izolacii Kwasów Nukleinowych
Pierwszym etapem badań jest izolacja materiału genetycznego. Pracownia umożliwia izolację materiału genetycznego w badanych próbkach w warunkach zapewniajacych biobezpieczeństwo personelu. W skład wyposażenia pracowni wchodzą:
TissueLyser II
Urządzenie służy do homogenizacji od 1 do 48 próbek biologicznych o pojemności do 2 ml poprzez wytrząsanie ich z dużą prędkością (od 180 do 1800 uderzeń na minutę) w plastikowych probówkach z kulkami wykonanymi ze stali nierdzewnej.
NanoDrop 2000
NanoDrop 2000 to spektrofotometr UV-Vis do analizy ilości i jakości kwasów nukleinowych (dsDNA, ssDNA, RNA) i białek w mikroobjętości (0,5 – 2 µL) w czasie krótszym niż 5 sekund. W urządzeniu tym żródło światła stanowi błyskowa lampa ksenonowa a zakres pomiaru wynosi 190 – 840 nm.
2. Pracownia PCR i qPCR
Bardzo bogato wyposażona i częściowo zautomatyzowana pracownia umożliwia prowadzenie wielu niezależnych oznaczeń w tym samym czasie. W skłąd wyposażenia pracowni wchodzą:
Automatyczna stacja pipetujaca epMotion 5075
System do automatycznej pracy z cieczami służy do mieszania, ogrzewania i chłodzenia próbek i reagentów. W naszym laboratorium urządzenie jest skonfigurowane i wykorzystywane do automatycznego przygotowywania i pipetowania próbek i odczynników do reakcji odwrotnej transkrypcji, PCR czy qPCR.