Katedra Chorób Ptaków

Technologie w produkcji zwierzęcej


Program wykładów (1 godz. tyg.) z przedmiotu „Technologie w produkcji zwierzęcej” – „Technologie w produkcji drobiu” – semestr III rok II

 

  1. 1. Technologie w produkcji indyków.

Na wykładzie omawiane są zasady przygotowania indycznika do wstawienia piskląt, znaczenie mycia i odkażania oraz przerwy między wstawieniami na zdrowotność indyków.

  1. 2. Technologie w produkcji indyków.

Treści wykładu dotyczą warunków chowu i żywienia indyków rzeźnych i stad reprodukcyjnych (wyposażenie indycznika, obsada ptaków, czas chowu i uzyskiwane efekty produkcyjne, warunki chowu z uwzględnieniem mikroklimatu).

  1. 3. Technologie chowu w produkcji kur.

Omawiane są kierunki produkcji kur i warunki w jakich chów tych ptaków powinien się odbywać (obsada, wyposażenie obiektów, efekty produkcyjne).

  1. 4. Technologie chowu w produkcji kur i kurcząt brojlerów.

Treść wykładu stanowi omówienie chowu klatkowego kur. Ponadto przedstawione są warunki chowu i efekty produkcyjne dotyczące kurcząt brojlerów.

  1. 5. Technologie chowu w produkcji strusi i drobiu wodnego (gęsi i kaczki).

Na wykładzie omawiane są w zarysie metody chowu strusi i fizjologia tych ptaków. Ponadto wykład dotyczy chowu gęsi i kaczek (warunki chowu, produkcyjność, żywienie).

 


Treści wykładów  i ćwiczeń

     Celem  wykładów jest omówienie zasad  chowu poszczególnych gatunków ptaków (kury, indyki, strusie, drób wodny), wpływu technologii chowu i mikroklimatu w obiektach drobiarskich na zdrowotność ptaków, ogólne dane dotyczące żywienia ptaków.

     W trakcie ćwiczeń student wizytując fermę indyków i kur zapoznaje się z warunkami chowu tych ptaków i efektami produkcyjnymi. Poznaje także różne systemy chowu drobiu.

     Student po odbyciu zajęć posiada podstawową wiedzę na temat systemów  chowu drobiu i ich wpływie na zdrowotność i efekty ekonomiczne chowu ptaków.
Zdobyte wiadomości i umiejętności pozwalają zrozumieć i lepiej przyswajać wiedzę z zakresu chorób ptaków, ich rozpoznawania i zwalczania.]

    Zdobyta wiedza uzmysławia słuchaczowi jakie mogą wystąpić problemy zdrowotne u ptaków utrzymywanych niezgodnie z obowiązującą technologią

 


Wykaz literatury

Literatura podstawowa :

  1. 1. Saif Y.M. (Eds).: Diseases of poultry. USA, 2008 (12 Edition).
  2. 2. Faruga A., Jankowski J.: Indyki – hodowla i użytkowanie, PWRiL, Warszawa 1996.
  3. 3. Świerczewska E., Wężyk S., Horbańczuk J.O.: Chów drobiu, Oficyna Wydawnicza, „Hoża” 1999.

 

Literatura uzupełniająca :

  1. 1. Polskie Drobiarstwo.
  2. 2. Magazyn Weterynaryjny.
  3. 3. Życie Weterynaryjne.
  4. 4. Medycyna Weterynaryjna.

Materiały dydaktyczne: