Katedra Histologii i Embriologii

Biologia komórki

 

Zapraszamy do korzystania z elektronicznego kompendium Histologii i Embriologii na stronach

Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego

 

 

CEL KSZTAŁCENIA

Przedmiot ma za zadanie wyposażenie studentów medycyny weterynaryjnej w wiedzę dotyczącą: 1) funkcjonalnej organizacji komórek zwierzęcych na poziomie mikroskopu świetlnego i elektronowego; 2)  budowy molekularnej i składu biochemicznego struktur komórkowych, ich zmienności i roli; 3) podstaw cytofizjologii; 4) metod badawczych stosowanych w biologii komórki oraz histologii. Jego treści stanowią wprowadzenie do przedmiotów realizowanych na dalszych etapach studiów weterynaryjnych tj. histologii i embriologii, farmakologii, genetyki, patomorfologii i patofizjologii. Wynikiem realizacji przedmiotu powinna być (wykorzystywana w trakcie dalszych studiów): 1) umiejętność powiązania procesów zachodzących w organizmie z budową i funkcją komórek – rozumienie mechanizmów komórkowych leżących u podstaw funkcjonowania organizmu; 2) świadomość znaczenia zaburzeń budowy i fizjologii komórek dla funkcjonowania całego organizmu zwierzęcego.

W wyniku realizacji przedmiot student powinien umieć: 1) korzystać z mikroskopu świetlnego, jako podstawowego narzędzia do badań struktur organizmu na poziomie komórkowym; 2) interpretować obraz w mikroskopie elektronowym; 3) rozpoznawać komórki i struktury komórkowe i określać prawidłowość ich budowy; 4) dokonać analizy funkcjonalnej struktur komórkowych; 5) zastosować wiedzę z zakresu cytofizjologii w analizowaniu procesów zachodzących w organizmie tkankowym.

TREŚCI WYKŁADÓW 

Zarys historii badań nad komórką. Błony biologiczne. Modele błony komórkowej. Mozaikowy model błony komórkowej. Lipidy i białka błonowe. Transport przez błony. Przenośniki, pompy, kanały jonowe. Endocytoza, egzocytoza. Cytoplazma i struktury wchodzące w jej skład. Organella komórkowe – budowa i fizjologia. Cytoszkielet komórki. Jądro komórkowe - budowa i funkcje otoczki jadorwej, chromatyny, jąderka. Cykl komórkowy, mitoza, mejoza, nekroza i apoptoza. Komunikacja międzykomórkowa i wewnątrzkomórkowa. Komórki macierzyste.

TREŚCI ĆWICZEŃ

Mikroskopia świetlna – typy mikroskopów, powiększenia, zdolność rozdzielcza, technika mikroskopowania, klasyczne i współczesne techniki przygotowania materiału do badań w MŚ. Mikroskopia elektronowa – zasada działania ME, przygotowanie materiału biologicznego do badań, technika obserwacji i zapisu obrazu, interpretacja elektronogramów. Struktury komórkowe w MŚ i ME – organella cytoplazmatyczne i cytoszkielet. Jądro komórkowe, podział komórki.

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Przedmiot realizowany jest w wymiarze 30 godzin (15 godzin wykładów i 15 godzin ćwiczeń) w trakcie I semestru studiów. Kończy się egzaminem teoretycznym  organizowanym w sesji zimowej. Ćwiczenia odbywają się w sali nr 103 w bloku 105. Kierownikiem przedmiotu jest prof. dr hab. Bogdan Lewczuk, koordynatorem ćwiczeń dr wet. Magdalena Prusik.

 

 

Zapraszamy do korzystania z elektronicznego kompendium Histologii i Embriologii na stronach

Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego

 

 

 

Materiały dydaktyczne: