Katedra Histologii i Embriologii

Histologia i embriologia

 

Zapraszamy do korzystania z elektronicznego kompendium Histologii i Embriologii na stronach

Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego

 

 

CEL KSZTAŁCENIA

Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów medycyny weterynaryjnej z: 1) budową organizmu ssaków i ptaków na poziomie mikroskopu świetlnego i elektronowego; 2) relacjami pomiędzy budową mikroskopową narządu a jego funkcją; 3) przebiegiem rozwoju embrionalnego ssaków i ptaków. Stanowi on wprowadzenie do przedmiotów realizowanych w trakcie dalszych etapów studiów weterynaryjnych tj. fizjologii, biochemii, patomorfologii, patofizjologii, których nauczanie ma doprowadzić do uzyskania przez studenta zintegrowanej wiedzy o strukturze i funkcji organizmu zwierzęcego zdrowego oraz dotkniętego procesami chorobowymi. Stanowi wstęp do nauczania przedmiotów klinicznych.

Po zakończeniu przedmiotu student powinien umieć: 1) opisać budowę histologiczną oraz ultrastrukturalną tkanek i narządów; 2) scharakteryzować procesy zachodzące na poziomie tkankowym, komórkowym i subkomórkowym, takie jak np. kostnienie, rogowacenie, skurcz; 3) określić rolę pełnioną przez poszczególne komórki budujące narząd w jego prawidłowym funkcjonowaniu; 4) opisać poszczególne etapy rozwoju zarodków ptaków i ssaków, 5) zidentyfikować przy użyciu mikroskopu optycznego wszystkie tkanki zwierzęce oraz większość narządów budujących organizm ssaków i ptaków; 6) nazwać i wskazać na obrazie mikroskopowym struktury budujące poszczególne narządy (warstwy, tkanki, komórki).

 

TREŚCI WYKŁADÓW 

Definicje i klasyfikacja tkanek. Ukształtowanie powierzchni wierzchołkowej, bocznej i przypodstawnej komórek nabłonkowych. Połączenia międzykomórkowe. Budowa i funkcja komórek tkanki łącznej. Budowa, synteza i właściwości macierzy międzykomórkowej tkanki łącznej. Budowa i klasyfikacja komórek nerwowych oraz glejowych. Synapsy. Osłonki włókien nerwowych. Budowa i histofizjologia skóry i jej wytworów (gruczoły skóry, włosy, pióra, kopyto) u ssaków i ptaków. Budowa mikroskopowa i submikroskopowa oraz histofizjologia narządów układu naczyniowego, limfatycznego, pokarmowego, dokrewnego, oddechowego, moczowego oraz rozrodczego u ssaków i ptaków.  

 

TREŚCI ĆWICZEŃ

Obraz mikroskopowy tkanki nabłonkowej, tkanek łącznych właściwych i oporowych oraz krwi. Proces kostnienia i wzrostu kości. Budowa submikroskopowa krwinek i ich rola. Proces hemopoezy. Budowa i histofizjologia tkanki mięśniowej. Obraz mikroskopowy tkanki nerwowej oraz wybranych struktur układu nerwowego. Obraz mikroskopowy skóry i jej wytworów, narządów układu krwionośnego, limfatycznego, pokarmowego, oddechowego, dokrewnego rozrodczego i moczowego u ssaków oraz ptaków. Przebieg i regulacja procesów zapłodnienia, bruzdkowania, blastulacji i gastrulacji. Organogeneza. Błony płodowe u ptaków i ssaków. Budowa i klasyfikacja łożysk.

 

ORGANIZACJA ZAJĘĆ

Przedmiot realizowany jest w wymiarze 105 godzin (35 godzin wykładów i 70 godzin ćwiczeń) w trakcie I oraz II semestru sudiów weterynaryjnych. Kończy się egzaminem organizowanym w sesji letniej, złożonym z części praktycznej oraz teoretycznej. Ćwiczenia odbywają się w sali nr 103 w bloku 105. Kierownikiem przedmiotu jest prof. dr hab. Bogdan Lewczuk, koordynatorem ćwiczeń dr. wet. Magdalena Prusik.

 

 

Zapraszamy do korzystania z elektronicznego kompendium Histologii i Embriologii na stronach

Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego

 

 

 

Materiały dydaktyczne: