Etologia zajmuje się badaniem zachowań zwierząt, dziedzicznych i nabytych, ich aspektem przystosowawczym, rozwojem osobniczym i zachowaniami społecznymi.
Dobrostan zwierząt to nauka badająca metody i sposoby zapewnienia zwierzętom warunków bytowych pozwalających na osiągnięcie pełnej harmonii ustroju w danym środowisku.
Definicja, przedmiot i zakres badań etologii, formy zachowania się, uczenie się zwierząt, instynkty, motywy, popędy, emocje.
Modyfikacje zachowań pod wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych (hormony, feromony, emocje). Sposoby komunikowania się zwierząt.
Choroby dziedziczne jedno- i wielogenowe autosomalne mające wpływ na behawior, choroby wrodzone, zaburzenia behawioru związane z zaburzeniami chromosomów płciowych.
Hierarchia społeczna zwierząt, różnice gatunkowe w powstawaniu i rozwoju form rankingu socjalnego, zachowania obronne zwierząt.
Pojęcie dobrostanu zwierząt, geneza powstania przedmiotu, kodeks podstawowych „wolności” zwierząt. Podstawowe regulacje prawne w zakresie dobrostanu.
Kryteria oceny dobrostanu, pojęcie i mechanizm stresu fizjologicznego i emocjonalnego.
Wpływ stresu na zaburzenia w rozrodzie, schorzenia przewodu pokarmowego, układu krążenia i jakość produktów poubojowych
Mechanizm powstawania stereotypii, autonarkotyzmu i nerwic wegetatywnych.
Uwarunkowania prawne, traktowanie zwierząt w doświadczeniu, sposoby ograniczania doświadczeń na zwierzętach (zasada 3R)
Podstawy prawne, przepisy, polietiologiczny stres transportowy i jego konsekwencje fizjologiczne i ekonomiczne.
Pdstawy prawne.
Stres socjalny i jego następstwa.